PROGRAMUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU” MAI 2012

Joi 3/ vineri 4, ora 19

Orchestra simfonică şi Corul Filarmonicii „George Enescu”

Dirijor: Christian Badea

Solistă: Cristina Radu

Messiaen – Les ofrandes oubliées

Berlioz – Nuits d'été

Ravel – Daphnis şi Chloe (suita nr. 2)

Bolero

Dirijorul corului: Iosif Ion Prunner

 

Sâmbătă 5, ora 19, Sala mică

Iulia Artamanov – soprană

Alexandra Andrei – mezzosoprană

Adriana Sarău – pian

Program: Ceaikovski, Rahmaninov

 

Duminică 6, ora 11

Clasic e fantastic- Cum să înţelegem muzica

Ziua Europei

Formaţia  Lupus Dacus

Corina Ardelean – flaut

Ana Sapcu – schalmei, cimpoi medieval

Marcel Sapcu – schalmei, cimpoi medieval, blockflote sopran

Teodor Tebuie – schalmei , cimpoi medieval, blockflote bass

Cristian Sapcu – percuţie

Beniamin Condoros – percuţie

Alexandru Ardelean – percuţie

Îşi dau concursul  balerinii Laura Blica şi Vlad Toader

În program muzică veche şi tradiţională din diferite zone ale Europei, în aranjamente şi compoziţii proprii.

 

Marţi 8, ora 19, Sala mică

Stagiunea de marţi seara

Octavian Lup – violoncel

Daniela Bădoi – pian

Program: Beethoven, Schumann, Debussy

Miercuri 9, ora 19

Dan Podlovschi – vioară

Nicolae Licareţ – pian

Program: Haydn, Mozart, Schubert

 

Miercuri 9, ora 19, Sala mică

Diana Moş – vioară

Eugen Bogdan Popa – violoncel

Verona Maier – pian

Program: Prokofiev, Yannuay, Dediu

 

Joi 10/ vineri 11, ora 19

Orchestra simfonică a Filarmonicii „George Enescu”

Dirijor: Amaury du Closel

Solist:  Anton Niculescu

Şostakovici – Concertul nr. 2 pentru violoncel şi orchestră

Debussy – Jeux

 

Sâmbătă 12, ora 19, Sala mică

Szöcz Botond – pian

Program: Liszt, Rahmaninov

 

Duminică 13, ora 19

Gabriela Ungureanu – pian

Program: Rameau, Debussy, Beethoven

Duminică 13, ora 19, Sala mică

Recital de fagot

Gödri Orban, Cristian Crociu, Alexandru Trişcariu, Mihai Boboiescu, Sorin Paraleu

La pian: Carmen Frăţilă

Program: Saint-Saens, Elgar, Jacobi, Mozart, Hummel, Mignone

 

Marţi 15, ora 19, Sala mică

Stagiunea de marţi seara

Sonate baroce

Natalia Colotelo – Pancec – vioară

Maxim Belciug – chitară

Program: Veracini, Corelli, Finger, Bach, Locatelli, Vivaldi

 

Miercuri 16, ora 18.30

Confluenţa artelor

Beethoven II

Un spectacol de Cristina Vasiliu

Miercuri 16, ora 19, Sala mică

Nicole Mancaş – soprană

Ştefania Boloş – mezzosoprană

Cristian Mancaş – clarinet

Viorela Ciucur – pian

 

Joi 17/ vineri 18, ora 19

Orchestra simfonică a Filarmonicii „George Enescu”

Dirijor: Gerd Schaller

Solist: Andrei Licareţ

Brahms – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră

Strauss – Don Quichotte

Duminică 20, ora 19

Orchestra simfonică „Universitaria” a Universităţii Naţionale de Muzică Bucureşti

Dirijor: Cristian Mandeal

Mozart – Recviem

 

Duminică 20, ora 19, Sala mică

Carmelo Giudice – pian

 

Marţi 22, ora 19

Corul Filarmonicii „George Enescu”

Dirijor: Iosif Ion Prunner

Program: Mozart, Beethoven

Miercuri 23, ora 19, Sala mică

Zoltan Kodaly – 130 de ani de la naştere

Ladislau Csendes – vioară

Theodor Iancu – violoncel

Iosif Ion Prunner – pian

Participă: Matei Florin – violă, Leontin Boanţă, Orban Gödri

Program: Bartok, Enescu, Kodaly

Eveniment organizat cu sprijinul Centrului Cultural Maghiar – “Balassi Institute”

 

Marţi 22, ora 19, Sala mică

Stagiunea de marţi seara

Tiberius Simu – tenor

Silvia Sbârciu – pian

Program: Schumann, Massenet, Fauré

 

Joi 24/ vineri 25, ora 19

Orchestra simfonică a Filarmonicii „George Enescu”

Dirijor: Horia Andreescu

Solistă: Gunilla Süssmann

Rahmaninov – Rapsodia pe o temă de Paganini

Alexei Rîbnikov – Simfonia nr. 6  p.a. (Săptămâna Internaţională a Muzicii Noi)

 

Sâmbătă 26, ora 19, Sala mică

Valentin Şerban – vioară

Liliana Iacobescu – pian

Integrala sonatelor pentru pian şi vioară de J. Brahms

 

Duminică 27, ora 19, Sala mică

Liana Alexandra – Bijuterii camerale II

Georgeta Stoleriu – soprană, Adrian Prelucan – bariton, Elder Fonnesbeck – bariton,

Daniel Mihai – vioară, Şerban Nichifor – violoncel, Inna Oncescu – pian, Violetta Ştefănescu – pian

 

Marţi 29, ora 19, Sala mică

Stagiunea de marţi seara

Iulian Ochescu – pian

Program: Bach, Beethoven, Schumann, Liszt

 

Marţi 29, ora 19

Nicolae Maxim – flaut

 

Joi 31, ora 19

Orchestra simfonică şi Corul Filarmonicii „George Enescu”

Dirijor: Jin Wang

Solistă: Evghenia Epstein

Haciaturian – Concertul pentru vioară şi orchestră

Bartók – Cantata profană

Mandarinul miraculos

Dirijorul corului: Iosif Ion Prunner

512 Comments

Comments are closed.